‘Göz Sağlığınız için Doğru Beslenin’

Yayım tarihi:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Mega Radyo’da canlı yayınlanan ‘Sağlıkta Gelişim’ Programının canlı yayın konuğu İskenderun Özel Palmiye Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Necmettin Mirioğlu göz hastalıkları ve gündemdeki sağlık konuları hakkında önemli bilgiler verdi.
Özel Palmiye Hastanesi’nin başarılı hekimlerinden Op. Dr. Necmettin Mirioğlu, göz polikliniğinde verdikleri hizmetler, göz tansiyonu, katarakt,Katarakt belirtileri, tanısı, tedavisi, ameliyatı, işlem süreci, operasyon öncesi ve sonrası ile iyileşme süreci, kuru göz, bebeklerde ve çocuklarda göz sağlığı ve yetişkinlerde göz kontrolleri hakkında önemli bilgileri Mega FM dinleyicileriyle paylaştı.
Yaşlılık hastalığı olarak bilinen ve halk arasında ‘göze perde inmesi’ olarak adlandırılan katarakt hastalığının, göz sağlığını ve yaşam kalitesini etkileyen bir rahatsızlık olduğunu belirten Op. Dr. Mirioğlu; “Katarakt, göz bebeğinin arkasında bulunan göz merceğinin saydamlığını kaybederek matlaşmasına bağlı olarak görmenin azalmasıyla ilgili bir hastalıktır. Göz merceğinin matlaşması, kişinin buğulanmış bir camın arkasından bakıyormuş gibi görmesine yol açar. Katarakt, %90 oranda yaşa bağlı olarak ortaya çıkar.Katarakt tanısı ne kadar erken yapılır ve operasyon ne kadar erken yapılırsa ameliyatın başarı oranı artar. Sertleşmiş ve olgunlaşmış kataraktların ameliyatları ilk aşamada olanlara oranla daha zor ve iyileşme süreçleri daha uzun olabilmektedir.” dedi.
Göz sağlığı için sağlıklı beslenme ve diyabetin önemli olduğunu vurgulayan Op. Dr.Mirioğlu; “genetik özellikler, çevresel faktörler ve ilerleyen yaş göz sağlığında çeşitli sorunları da beraberinde getirir. Besinler, göz sağlığı için de oldukça önem taşır. Doğru beslenmek, gözleri birçok hastalığa karşı koruyarak bazı hastalıkların ilerlemesini yavaşlatıyor.Yaşla birlikte görmede azalma, gözde kuruma, göz yaşında azalma, retina dediğimiz gözün kalbinde yıpranma ve hasar, katarakt ve göz yaraları, doğru besin seçimi yapmadığınızda ve vücudun şeker dengesini koruyamadığınızda karşınıza çıkacak önemli sorunlardır.Diyabet hastalarının en az yılda bir kere detaylı bir göz dibi muayenesi yaptırması gerekmektedir.”
Mega Radyo stüdyolarından canlı yayımlanan ‘Sağlıkta Gelişim’ söyleşi programı, FM bandı 97,7 frekansından ve eş zamanlı olarak www.megaradyoiskenderun.com ile Mega Medya Grubu Facebook sosyal medya üzerinden de canlı yayınlandı. Mega Medya Grubu Genel Koordinatörü Semir Yazıcı’nın hazırlayıp sunduğu programın teknik kumanda masasını Mustafa Mert ve Şirvan Selçuk yönetti.

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>