HATAY MİLLETVEKİLLERİ İNCELEMELERDE BULUNDU

Yayım tarihi:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

AK Parti Hatay Milletvekili, TBMM Dijital Mecralar Komisyon Başkanı ve Ak Parti Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı Hüseyin Yayman, AK Parti Hatay Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köy işleri Komisyonu Üyesi, AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Hüseyin Şanverdi, AK Parti Hatay İl Başkanı Adem Yeşildal, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, İlçe Başkanı Ömer Erdal Çelik ve Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çelik, Devlet Su İşleri 6. Bölge Müdürlüğü tarafından Hatay’da inşa edilen DSİ yatırımlarında incelemelerde bulundu. Çok sayıda vatandaşın da heyete eşlik ettiği incelemeler esnasında, DSİ 6. Bölge Müdürü Mehmet Akif Balta projelerde gelinen son nokta ve yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Karasu Regülatörü ve Derivasyon Kanalı, Kurtlusoğuksu Göleti’nin de yer aldığı Kurtlusoğuksu Köyü, Kırıkhan Ceylanlı Yeraltı Suyu Suni Besleme İnşaatının da yer aldığı Ceylanlı Mahallesi, Hassa Yoluklar Barajı’nın yapılacağı Yoluklar Mahallesi, Tahtaköprü Barajı ve Büyükkaraçay Barajı’nda incelemelerde bulunan heyet ayrıca, Hassa Belediye Başkanlığını da ziyaret etti. Kırıkhan’da yapımı devam eden Kırıkhan Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri Projesi kapsamında gerçekleştirilen açık hava toplantısında vatandaşlarla bir araya gelen heyet, burada vatandaşlardan gelen soruları da yanıtladı.
İncelemeler hakkında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Milletvekili Hüseyin Yayman yapmış olduğu açıklamada şu ifadelere yer verdi;
“Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından; 2003-2021 yılları arasında Hatay’ımızda birbirinden kıymetli projeler başarıyla hayata geçirilmiştir. Özellikle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte “su” alanındaki çalışmalara hız verilmiş ve bu kapsamda Türkiye genelinde son 3 yılda 72’si baraj olmak üzere 973 tesis hizmete alınmıştır. Tabi bu hizmetlerden Hatay’ımız da nasibini almıştır. DSİ tarafından Hatay’ımıza son 18 yılda;
800 bin kişiye fayda sağlayacak yıllık 47 milyon m³ kapasiteli 5 adet İçme suyu Tesisi, 892 milyon m³ su depolayacak 7 adet Baraj, 5 milyon m³ su depolayacak 3 adet Gölet, 81.530 dekar araziyi sulayarak 62 milyon TL zirai gelir artışı sağlayacak 13 adet Sulama Tesisi, 87 yerleşim yerini taşkınlardan koruyacak 83 adet Taşkın Koruma Tesisi, Hidroelektrik enerji üretimi yıllık 0,05 milyar kWh olan 2 adet Hes Tesisi olmak üzere toplam 2.925.000.000 TL yatırım yapılarak, 113 adet tesis hizmete alınmıştır.
Proje Kapsamında:
Bugün itibari ile proje de fiziki gerçekleşme %29’a ulaşmıştır. Proje kapsamında: 5 808 m Ana İletim kanalı kazısı, T2 Tüneli giriş kısmı kazı ve destekleme imalatlarında 1055 m, T2 çıkış kısmında 290 m ilerleme sağlanmıştır. T1 Tüneli giriş ve çıkış kısmında kazı ve destekleme imalatlarına başlanmıştır, T1 Tüneli çıkış kısmında 85 m, giriş kısmında ise 65 m ilerleme sağlanmıştır. Yani her iki tünelde de hem giriş hem de çıkış kısımlarındaki çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir. Bu iki tünelde sadece 2021 yılı harcaması yaklaşık 7 milyon TL olmuştur.
Reyhanlı Barajı 03 Ekim 2020 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı canlı bağlantı ile açılmıştı. Reyhanlı Barajı rezervuarında depolanacak su ile Hatay İli Reyhanlı, Kırıkhan ve Kumlu ilçeleri sınırları içerisinde 478 210 dekarı cazibeli, 106 430 dekarı pompajlı olmak üzere toplamda 584 640 dekar alanın sulanması hedeflenmektedir. Sulamanın yanı sıra taşkın faydası da olan Reyhanlı Barajı 200 000 dekar alanı taşkından koruyacaktır. Ülke ekonomisine de yıllık 451 300 000 TL tarımsal gelir artışı ve yaklaşık 52 600 kişiye ilave istihdam sağlayacaktır.
Reyhanlı Barajımızın Ana Su Kaynağı ise Reyhanlı Barajı Takviye Tesisleri 1.Kısım (Karasu Regülatörü ve Derivasyon Kanalı Yapımı) İnşaatıdır. Karasu Regülatörü ve Derivasyon Kanalı Yapımı İnşaatı Karasu Nehri üzerine kurulacak olan regülatör yapısı ve 36 km iletim kanalı vasıtasıyla Reyhanlı Barajı’nın ana su kaynağını oluşturmaktadır. Reyhanlı Barajı’nda suyun depolanması ve taşkınların önlenmesi adına Karasu Regülatörü ve Derivasyon Kanalı Yapımı İnşaatı büyük önem arz etmektedir.
Kırıkhan Kurtlusoğuksu Barajı’nın temelden yüksekliği 40 metredir. 750.000 m³ su biriktirme hacmine sahip baraj, 920 dekar arazinin sulanmasına hizmet etmektedir. 8 milyon TL maliyetli bu Baraj 2017 yılında hizmete alınmıştı. Yoğun talep üzerine Kurtlusoğuksu Barajımızın Kırıkhan Belediyemize devrini yapacağız. Barajımız şu an %100 doluluk oranına ulaşmış olup, 2021 yılı sulama sezonuna hazırdır. Bu vesileyle çiftçi kardeşlerimize de şimdiden hayırlı bereketli bir sulama sezonu diliyorum.
Hassa Yoluklar Barajı’nın yapılabilmesi için uzun süredir süreci takip ediyoruz. Son olarak 2021 yılında tekrardan teklifi yapılarak yatırım programına alınan Hassa Yoluklar Barajı’mızın 65 Milyon TL yatırım maliyeti bulunmaktadır. Proje İli Hassa İlçemizin Yolluklar, Yukarıkarafakılı ve Söğüt Mahallelerinde 1970 dekar tarım arazisinin sulanması hedeflenmektedir. Yatırım programına alınan bu Baraj, Hassa’mıza hayırlı olsun.
Kırıkhan Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri Projesi
Sulama projeleri arazi toplulaştırmasına bağlı olarak uygulandığı takdirde parsel sınırlarına bağlı kalmadan en ekonomik şekilde, sulama, yol ve tahliye planlaması yapıldığından, yatırım maliyetlerinde tasarruf sağlanmaktadır. Üstelik Arazi toplulaştırması ile parseller büyür, tarım teknikleri ve sulama metotlarının uygulanması kolaylaşır. Parsel sayısı azalır. Parsel büyüklüğü artar. Düzenli ve ideal parsel şekilleri oluşturulur. Her parsel yola ve kanala kavuşur. İşletme merkezi ile parseller arasındaki mesafeler azalır, ulaşımdan dolayı meydana gelen kayıplar azalır, yakıt tasarrufu sağlanır. Zirai mücadele ve gübreleme kolaylaşır. Sulama oranı ve randımanı artar. Sağlanan katma değerden dolayı arazi değeri de en az iki kat artar. DSİ’nin Kırıkhan’da devam eden Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri Projesi fiziki olarak %73 oranında tamamlanmış durumda. Biz burada ‘çiftçimiz de devletimiz de bu işten nasıl daha çok fayda sağlar?’ ın gayreti
Bu duygu ve düşüncelerle, milletimizin hizmetkarı olma düsturuyla eserler meydana getiren DSİ yetkililerimize, DSİ Genel Müdürlüğümüz ile Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye tüm Hataylı hemşehrilerim adına teşekkür ediyorum.”

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>