DİYABET CİNSEL HAYATINIZI ETKİLEMESİN

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

İskenderun Gelişim Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Tahsin Turunç, Diyabetle Yaşam Derneği Hatay Şubesi ve Defne Belediyesi işbirliği ile hazırlanan ‘Diyabet Bilinci Eğitimi’ Konferansı’nda diyabetin cinselliğe etkileri hakkında bilgilendirmede bulundu. Diyabethastası erkeklerin, cinsel sağlıklarını nasıl koruyabilecekleri konusunda katılımcılara önemli tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Tahsin Turunç, bu konuda uyguladıkları tedavilerle ilgili ayrıntılı bilgiler paylaştı.

“Diyabetin ilk belirtisi sertleşme sorunu”

 Diyabeti olan erkek ve kadınlarda görülen cinsel sorunlar hakkında bilgiler veren Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Tahsin Turunç, “Diyabet hastalığı, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir sağlık sorunudur. Diyabeti olan erkeklerin,yüzde 35-85’inde farklı düzeylerde ereksiyonda azalma vardır. Diyabeti olanların, olmayanlara göre ereksiyonda azalma riski, 3 kat daha fazladır. Diyabetin ilk belirtisi olarak, sertleşme sorunu görülebilir” dedi. Diyabeti olan kadınlarda; ilişki esnasında ağrı, uyarılmada azalma, cinsel istekte azalma olduğunu ifade eden Prof. Dr. Turunç; insülin kullanan, 10 yıldan fazla diyabeti olan, kan şekeri kontrolsüz olan bireylerde cinsel sorunların daha sık yaşandığını belirtti. Konuşmasında, cinsel sorunların tedavisi ile ilgili yapılması gereken koruyucu önlemler ile birlikte uygulanan ilaç tedavilerine değinen Prof. Dr. Tahsin Turunç, ayrıca halk dilinde mutluluk çubuğu olarak adlandırılan penil protez uygulaması hakkında da açıklayıcı bilgiler verdi.

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>