HATAY DEVLET HASTANESİ’NDE BİR İLK DAHA BAŞARILI BİR ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

14.11.2019 tarihinde Kalp Damar Cerrahi Polikliniğine başvuran 37 yaşındaki M.F adındaki hastanın yapılan tetkik ve muayenesinde, Aort Anevrizması (Kalpten Çıkan Ana Damarda Balonlaşma) ve ileri düzeyde Aort Kapak Yetmezliği tespit edildi.
Normal şartlar altında, bu tür rahatsızlıklara sahip olan hastalarda; Aort çapı 5-6 cm civarında iken opere edilir. Hastamızda bu oran 5 katı fazla olup 10 cm civarındaydı.
Bölgemizde ilk kez bu kadar genişlikte Aort Cerrahisi başarıyla; Hastanemiz Kalp Damar Cerrahisi (KVC) ekibi tarafından gerçekleştirildi. Bu tür hastalarda Rüptör (Yırtılma) ve mortalite riski çok yüksektir.
Acil olarak hasta operasyona hazırlanıp ameliyata alınan hastamıza ; Asrendon Aort Replasmanı- Aort Kapak Replasmanı (Benthall Operasyonu) başarılı bir şekilde yapılarak sağlığına kavuşturuldu.

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>