“Hatay’daki Turizm Ve Ticaret Ağını Geliştirmek İstiyoruz”

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, CTT Haber’in canlı yayın konuğu oldu.

Programda Gündeme dair önemli açıklamalarda bulunan Başkan Savaş, merak edilen konulara da açıklık getirdi.

“Her 3 Gencimizden 1’i İşsiz”

Suriye’de devam eden savaşın Hatay’a yansıması konusunda da görüşlerini açıklayan Başkan Savaş, “Şu anda şehrimizde yaşayan toplam nüfusun yüzde 30’unu Suriyeliler oluşturuyor. En çok Suriyeliyi misafir eden illerden bir tanesiyiz. Bununla beraber ticari ve ekonomik anlamda önemli kayıplar yaşadık. Aynı zamanda sosyal yaşam noktasında da etkilendik. Her 3 gencimizden 1’i işsiz. Ancak buna rağmen şehrimizde herhangi bir kaotik ortam yaşanmadı” dedi.

“Hatay’daki Turizm Ve Ticaret Ağını Geliştirmek İstiyoruz”

Programda EXPO ile ilgili görüşlerini paylaşan Başkan Savaş, “Biz savaşın gölgesinde huzurlu bir şekilde bugünlere geldik. Geldiğimiz noktada hem ülkemizde hem de ilimizde ekonomik sığlaşma var. Bu sığlaşmayı en çok hisseden illerden biriyiz. Savaş başladığında 4. teşvik bölgesini hak eden bir ildik ve 2016 yılı verilerine göre kişi başına 7 bin 637 dolar gelir düşüyordu. 2017 yılında ise 6 bin 100 dolar seviyesine düşmüştü. Şu anda Hatay 5. teşvik bölgesinden yararlanacak nitelikte bir şehir. Bu durumun mücadelesini verdik ama kazanamadık. Teşvik bölgemizin değiştirilmesi, Hatay’ın kalkınmada öncelikli illerden biri ilan edilmesi ve yeni yatırımlar yapılması gerekiyor. Hükümet tarafından yürütülen ve bizim de istediğimiz bir ‘Amanos Tüneli Projesi’ var. Hatay’ın ticaret merkezi ilan edilmesi ve serbest bölge olması gerekir. 2017 yılının Ocak ayında EXPO 2021’i aldık. Bundan 9 ay sonra Hatay’ı UNESCO’ya Gastronomi şehri ilan ettirdik ve 6 ay önce de UNESCO’nun ‘Öğrenen Şehirler Ağına’ katıldık. Sayın Valimiz ile bir protokol imzaladık. Arsuz’dan Lübnan- Beyrut, Kıbrıs – Gazimağusa ve Mersin olmak üzere 3 nokta için deniz seferlerine başlayacağız. Hatay’ın yeni bir kalkınma planına ihtiyacı vardı. Amacımız Hatay’daki turizm ve ticaret ağını geliştirmek” dedi.

“Kırsal Bölgeleri Kalkındıracak Bir Model Oluşturduk”

Hatay’da gerçekleştirilecek olan yeni kalkınma modeli ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Başkan Savaş, “Hatay’ın kırsal nüfusu %50,5, Türkiye’de ise bu oran %24,5. Kırsal bölgeleri kalkındırmak için bir model çalışmamız var. Hatay’daki toprak yapısını incelettik. Çiçekçilik, fidancılık ve tıbbi aromatik bitkiler konusunda çok büyük bir potansiyel var. Dünyada çiçekçilik konusunda 70 Milyar avroluk bir pay var bu payın %70’ini Fransa, İtalya, İspanya ve Hollanda alıyor. Hatay’ın da bu konuda iyi bir potansiyeli var. Bütün bunları biz ilçe ilçe kooperatifler altında toplayarak, büyük bir marketler zincirine dönüştüreceğiz. Çiçekçilik, fidancılık ve tıbbı aromatik bitkilerin markalaşması, coğrafik işaretleme alınması ve paketleme ile dışarı pazarlanması için alt yapı oluşturarak kırsal kesimi kalkındırmaya çalışıyoruz. Bunu başarabilirsek Türkiye’de bir ilk olacak ve yerel kalkınmada Hatay öncülük yapacak. Bu model için 3 yıldır çalışıyoruz. Tüm bunları birleştirip Hatay’ın kalkınma modelini oluşturursak, Türkiye’nin birçok ilinde nu kalkınma modeli ile insanlar kendi kırsal bölgelerine katkı sağlayacaktır” açıklamalarında bulundu.

”Kentimizde 600’den fazla yemek çeşidi bulunuyor”

Hatay’ın Gastronomi Kenti unvanını alma süreci başta olmak üzere kente dair projeleri hakkındaki düşüncelerini izleyicilerle paylaşan Başkan Savaş, “Kentimizin geçmiş zamanlarda medeniyetlere ev sahipliği yapmasının vermiş olduğu birikim ve değerleri günümüze entegre ederek kullanıyoruz. Bunların yanı sıra bilim, teknolojide dünyaya entegre olmaya yönelik hamleler yapıyoruz. Tarihimiz, kültürümüz, medeniyet birikimimiz var. Kentimizde 600’den fazla yemek çeşidi bulunuyor. Uluslararası arenada mutfağımızı kabul ettirmek için 7 yıl mücadele ettik. İnsanlar artık yemek yemek için bile kentimize gelebi, sporun ve sporcunun daima destekçisi liyor. Bizim kendi en iyilerimizi ortaya çıkaracak hareketler yapmamız lazım. “dedi

“Sporun ve sporcunun destekçisi olduk olacağız”.

Lütfü Savaş, kentin sportif başarılarını da konuk olduğu CTT Haber izleyicilerine anlatarak Sporun toplumu bütünleştirdiğini ve beraberlik duygusunun güçlendirdiğini dile getirerek, kadın basketbol takımından, Hatayspor’a, voleybol takımından bireysel sporlar olmak üzere birçok dalda başarı elde ettiklerini belirtti. Onlarca dalda gençleri ve çocukları spora teşvik etmek amacıyla HBB Spor Kompleksi ve Yaşam Merkezi’ni inşa ettiklerini dile getiren Savaş, Hatay’ın sağlıklı yarınlarını planlayarak sosyalleşmeye de katkı sunduklarını belirtti. Öte yandan Türk kültürünün 5000 yıllık öz sporu olan aba güreşinin dünya şampiyonalarına ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını ifade etti.

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>