İskenderun’da Nardugan Bayramı Kutlandı, Eski Türk İnanışı Nardugan Bayramı Nedir?

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

İskenderun Kitap Otağı Yayınevi’nde Eski Türkler’de yeni yıl bayramı olan “Nardugan” kutlandı. Kitap Otağı Yayınevi Genel Yayın Yönetmeni Aşir Alkaç,” Nardugan nedir? Ne zaman kutlanır?” konularında bilgiler verdi.

İskenderun’da Nardugan Bayramı Kutlandı, Eski Türk İnanışı Nardugan Bayramı Nedir?
Kitap Otağı Yayınevi Genel Yayın Yönetmeni Aşir Alkaç, “Türklerde “güneşin yeniden doğuşu” anlamına gelen Nardugan’ın, her yıl 22 Aralık’tan sonra gelen ilk dolunayda kutlandığını belirtti.

Alkaç, “ 21 Aralık günü en uzun gece olup ardından günler uzamaya başlar. Bu yüzden 22 Aralık günü Türkler için çok önemlidir ve bu günü takiben ilk dolunayın çıktığı ilk gün yeni yılın ilk günüdür.” dedi.

İskenderun’da Nardugan Bayramı Kutlandı, Eski Türk İnanışı Nardugan Bayramı Nedir?
22 Aralık Sonrası İlk Dolunay Yeni Yılın İlk Günüdür
Kitap Otağı Yayınevi Genel Yayın Yönetmeni Aşir Alkaç “Nardugan, Ön Türkler’de ve Sümerler’de aynı adla anılan yeni yıl bayramıdır.Her yıl 22 Aralık’tan sonra gelen ilk dolunayda kutlanır.Bunun nedeni ise Atalarımızın inanışına göre gece ile gündüz sürekli savaşırlar ve 21 Aralık günü en uzun gecedir ve ardından günler uzamaya başlarlar bu yüzden 22 Aralık günü Türkler için çok önemlidir ve bu günü takiben (Ay yılı esasına dayalı bir takvim kullandıkları için) ilk dolunayın çıktığı ilk gün yeni yılın ilk günüdür.

Bu gün içinde tüm Türkler, ölümsüzlüğün simgesi olan Akçaçam Ağaçları süslenir ve toylar düzenlenir kazanlar kaynar yemekler ikram edilir, geleneksel oyunlar oynanır, kopuz eşliğinde şarkılar söylenir ve eğlenceler düzenlenirdi.

İşte bizde Anadolu’da unutulmaya yüz tutan bu güzel geleneği yaşatmak adına bu yıl 2. kez Nardugan toyunu düzenledik, umarım seneye daha kalabalık ve daha coşkulu bu bayramımızı kutlarız, uzaktan yakından davetimize katılım gösteren tüm misafirlerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” dedi.

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>