İTSO Başkanı Yılmaz İstanbul’da

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Adalet Bakanlığı ve TOBB iş birliğiyle düzenlenen “Singapur Sözleşmesi’nin Arabuluculuk Üzerine Yansımaları Sempozyumu”, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün katılımıyla gerçekleşti.

 Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı RifatHisarcıklıoğlu, İstanbul’da düzenlenen toplantıda yaptığı  konuşmasında; “Hukuk sistemi, sadece devletin değil, ekonominin de temel direği. Hukuk güçlü olursa insanların birbirine, kurumlara ve sisteme olan güveni artar. Adalet ve güven duygusu bir ülkede güçlüyse o ülkenin ekonomisi de güçlü olur. ” dedi.

Toplantıda konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, iş dünyası olarak her zaman şikayet ettikleri konuların başında aşırı dosya yükü sebebiyle yargı sisteminin yavaş işlemesinin geldiğini söyledi. Adalet Bakanı Gül’ün önemli yapısal reformlara imza attığını belirten Hisarcıklıoğlu, Gül’ün, alternatif çözüm yollarının devreye girmesini sağladığını kaydetti.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ise, hukukun kolaylaştırıcı imkanlarını harekete geçirmeyi amaçladıklarını belirterek, hukuk düzenlemelerinin toplumun beklentisine cevap vermesi gerektiğini vurguladı.

Gül, Adalet Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) iş birliğiyle düzenlenen “Singapur Sözleşmesi’nin Arabuluculuk Üzerine Yansımaları Sempozyumu”nda, ekonomik ve sosyal gelişmeler, göç, artan nüfus ve teknolojik ilerlemelerin, sayısı ve niteliği giderek artan anlaşmazlık ve uyuşmazlıkları doğurduğunu, bu durumun sulh için geleneksel yargılama yöntemleri dışında yeni arayışları beraberinde getirdiğini anlattı.

Çözüm yöntemlerinin de arayışların sonucu olarak ortaya çıktığına işaret eden Gül, ideal olanın, taraflar arasındaki ihtilafların yine tarafların anlaşması suretiyle çözümlenmesi ve böylelikle her ihtilafın adliyeye taşınmaması olduğunu belirtti.

Bakan Gül, Türkiye’deki hukuk sisteminde son yıllarda alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri konusunda önemli gelişmeler yaşandığını dile getirerek, “Arabuluculuk, uyuşmazlığı, çekişmeyi ve çatışmayı barışçıl yollarla sonuçlandıran, adaleti güçlendiren bir yoldur. Günümüzde bu reformların en etkili şekilde uygulanmaya çalışıldığını görmekteyiz. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Avrupa Komisyonu gibi uluslararası mekanizmalar da bu hususu önemli bir faktör olarak görmektedir.” diye konuştu.

 

 

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>