Pamuk Kreş Öğrencilerinin Yerli Malı haftası Duyarlılığı

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Pamuk Okul Öncesi Eğitim kurumlarında Yerli Malı Haftası coşkuyla kutlanırken, öğrenciler de yeri malı ürünleri kullanılmasının önemini kavradılar.

Her yıl ülke genelinde 2 Aralık 18 Aralık tarihlerinde kutlanan  Yerli Malı Haftası’nda Türkiye’de yetiştirilen ürünlerin önemi vurgulanırken şiirlerle ve yazılarla  Pamuk Kreş öğrencileri de Yerli Malı Haftasını doyasıya kutladılar

Yerli Malı Haftası nedir?

Resmî adıyla Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası kısaca Yerli Malı Haftası 1. Dünya Savaşı sonrası oluşan ekonomik darboğazın ardından yabancı ülkelere para akışının önünün kesilmesi ve toplumsal tutum bilincinin oluşması amacıyla ilan edilmiştir. Atatürk başkanlığında, 1923 yılında İzmir İktisat Kongresi toplanmış ve bu kongrede yurdun bağımsızlığının korunması, yerli mallar üretilmesi ve kullanılması kararı alınmıştır. 1946 yılından itibaren Yerli Malı Haftası olarak kutlanmaya başlanmış, 1983 yılında adı Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası olarak değiştirilmiştir.

Pamuk Okul Öncesi Eğitim Kurumları Yerli Malı Haftasının önemine vurgu yapmak ve bu bilincin aşılanması adına etkinlik düzenlediler.

Pamuk Kreş öğretmen ve öğrencilerinin maharetli elleri ile üretilen yerli ürünler. Yine afiyetle ve sağlıklı bir şekilde yenildi.

Pamuk Okul Öncesi Eğitim Kurumları müdürü Selma Türkoğlu, “Öğrencilerimize yerli malı ürünlerinin kullanımı ve tüketilmesini aşılamak  amacıyla bu haftamızı dolu dolu geçiriyoruz. Böylece öğrencilerimiz hem sağlıklı hem de kendi ürünlerimizi tüketmenin heyecanını yaşıyorlar ve Yerli malı kullanmanın bilincini daha bu yaşta kavramış oluyorlar” dedi.

Pamuk Kreş öğrencileri Yerli Malı Haftasını dörtlüklerle dile getirerek, toplumu bilinçlendirme adına örnek bir davranış sergilediler.

Haftamızı açalım,Yurda neşe saçalım.

Yerli malı dururken, yabancıdan kaçalım.

 Adımdır mandalina sağlık veririm sana

Pek sevimli meyveyim Bol bol yiyin bakayım

 Amasya elmasıyım Meyvelerin hasıyım

Al sarı yanağım var Beni yersen kan yapar

Al portakal bal portakal

Yemezsen de seyrine dal

Kokum bile başka benim

Şerbet dolu hep bedenim

 

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>