Türkiye’nin karbon siyahı ihtiyacının tamamını karşılayacak

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

OYAK, Türkiye ekonomisinin tamamen dışa bağımlı olduğu bir alanı daha sahiplendi ve 260 milyon dolarlık yurtiçi pazarda ‘karbon siyahı üretim tesisi’ kurma çalışmalarına başladı. Dünyanın en büyük altıncı karbon siyahı üreticisi olan Tayvanlı International CSRC InvestmentHoldingsCo. Ltd.ile ortaklık kuran OYAK, lastik sanayi başta olmak üzere kauçuk  ve boya endüstrisi ile özel elektronik ürünler gibi pek çok alanda kullanılan, Türkiye’nin yıllık 220 bin tonluk yurt içi karbon siyahı ihtiyacınıkarşılayabilecek.İskenderun’da kurulacak olan tesis, Türkiye’deki sanayicilere hammadde tedariğinde önemli fırsatlar ve avantajlar sağlarken, ithalatı ve cari açığı azaltacak.

 Türkiye’ninen büyük mesleki emeklilik fonu OYAK, dünyanın en büyük altıncı karbon siyahı üreticisi olan ContinentalCarboun’unhakim şirketi Tayvanlı International CSRC InvestmentHoldingsCo. Ltd. ile iş birliğiylekarbon siyahı üretim tesisi kurma çalışmalarına başladı. İskenderun’da hayata geçecek proje,yıllık 220 bin tonluk yurt içi karbon siyahı ihtiyacınıkarşılayabilecek. Türkiye’dearaç lastiği başta olmak üzere birçok alanda kullanılan karbon siyahının, yurt içinde 260 milyon dolarlık pazar hacmi bulunuyor.

 

Orta Doğu ve Afrika bölgesindeki en büyük karbon siyahı pazarı konumunda olan Türkiye, bu yatırım sayesinde dışa bağımlılıktan kurtulacak. İthalatı sıfırlayabilecek kapasitedeki proje, cari açığı azaltırken, ihracat potansiyeliyle de ülke ekonomisine ve dış ticarete katma değer sağlayacak.

 

OYAK Genel Müdürü Erdem: “Türkiye’yi stratejik bir noktaya taşıyacak”

 

OYAK olarak stratejik sektörlerde konumlandıklarını söyleyen OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem,sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Dünyada 13,5 milyon ton taleple pazar büyüklüğü 14 milyar dolara yaklaşan karbon siyahı, Türkiye’nin yüzde yüz dışa bağımlı olduğu bir alan. Asya ve Amerika’da sekiz üretim tesisi olan, dünyanın en büyük altıncı karbon siyahı üreticisiContinentalCarboun’unhakim şirketiInternational CSRC InvestmentHoldingsCo. Ltd. ile yaptığımız iş birliği, ülkemize gerek yeni teknoloji kullanımı gerekse istihdam anlamında büyük bir katma değer sağlayacak. Özellikle demir çelik sektöründeki faaliyetlerimiz ile entegre hareket edeceğimiz,hızla büyüyen bu sektörde yüksek kalite performansında tesislere ihtiyaç olup, bu fabrika ortağımızın uluslararası tercübe ve bilgi birikimi ile gerek enerji gerikazanımı gerekse emisyonlar açısından ileri çevre koruma sistemleri ile donatılacak. Yerlisanayicilerimize hammadde tedariğindeönemli fırsatlar yaratacak olması bir yana ihracat potansiyeliyle Türkiye’yi bu alanda stratejik bir noktaya taşıyacak.Stratejik sektörlerde konumlanarak ve uluslararası işbirlikleriyle küresel ekonomi dünyasındaki yerimizi güçlendiriyor, uluslararası piyasalara güven vermeye devam ediyoruz. Üyelerimizin birikimlerini doğru hamlelerledeğerlendirirken, dünyanın gözdesi olan yabancı firmaları ülkemize çekerekmilli ekonomiye katkı sağlamayı sürdüreceğiz.”

 

OYAK Grubu hakkında:Dünyada birçok örneği olan tamamlayıcı mesleki emeklilik fonlarının ülkemizdekien büyük ve en başarılı örneği olan Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK), maden metalürjiden çimento beton kağıtsanayisine, kimyadan enerjiye, otomotivden finansal hizmetlere kadar Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinde faaliyetler yürütmektedir. 400 binin üzerinde üyesi için yardım ve hizmetleri en üst standartlara ulaştırmayı hedeflerken, gerçekleştirdiği yatırımlarla üyelerin birikimlerini korumayı ve memnuniyetlerini sağlamayı amaçlamaktadır. Türkiye’nin yedi bölgesinde ve dünyanın 22 ülkesinde faaliyet gösteren OYAK, 2018 yılı konsolide sonuçlarına göre 40,7  milyarnet varlığı yönetirken, OYAK grup şirketleri yüzde 83’ü Avrupa ülkeleri olmak üzere 121 ülkeye yapılan 4,7 milyar ABD Dolarlık ihracatla, Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 2,8’inikarşılamaktadır. OYAK ve grup şirketleri tarafından ödenen Kurumlar Vergisi, Türkiye’de ödenen toplam Kurumlar Vergisi’nin yüzde 3.94’ünü oluşturmaktadır. OYAK, üyelerine ve Türkiye ekonomisine katkılar sağlamaya devam ederken, çok uluslu bir kurum vizyonuyla başarılarını gelecek nesillere aktarmayı hedeflemektedir.

 

International CSRC InvestmentHoldingsCo. Ltd. hakkında:TaiwanCement Corporation (TCC) 1946 yılında Taiwan’da kurulmuş ve 1954 yılında özelleştirilmiştir. Merkezi Zhongshan, Taipei Tayvan’da bulunan Grubun, çimento ve hazır betoniş kolu dışında enerji üretimi,  liman ve atık yönetimi iş kollarında yatırımları bulunmaktadır. TCC, Karbon Siyahı konusunda faaliyetlerini CSRC (International CSRC InvestmentHoldingsCo. Ltd)  iştiraki ile devam ettirmektedir. 1973 yılında Karbon Siyahı konusunda faaliyet gösteren ABD menşeli ContinentalCarbon şirketinin lisansı ileTayvan’da faaliyete geçen CSRC, 1995 yılında ContinentalCarbon şirketini satın alarak bünyesine katmıştır. ABD, Çin, Hindistan ve Tayvan da kurulu 8 üretim tesisi ile 795 bin ton/yıl karbon siyahı üretim kapasitesine sahip şirket bu sektörde uluslararası düzeyde 6. sırada yer almakta olup aynı zamanda kendi reaktör tasarımları ile başka lokasyonlara da karbon siyahı üretim lisansı vermektedir.

 

 

 

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>