İskenderun’da Kıyıya Yeşil Kaplumbağa ölüsü vurdu

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Hatay’ın Arsuz ilçesi Karaağaç Mahallesi sahilinde kıyıya yeşil kaplumbağa ölüsü karaya vurdu.

Mavi Yeşil Doğa ve Bilim Derneği Başkanı İSTE Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tahir Özcan dernek üyeleri kaplumbağayı inceledi.

Mavi yeşil doğa ve bilim derneği Başkanı İSTE Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tahir Özcan, Chelonida midas (yeşil deniz kaplumbağası) olduğu ve yavru bir birey olarak 25-30 cm uzunluğunda olduğunu söyledi.

Vatandaşlarımızdan derneğimize gelen bir bilgi neticesinde Karaağaç sahiline giderek inceleme imkanı bulduklarını söyleyen Prof. Dr. Tahir Özcan, “Yeşil Deniz Kaplumbağasının genç bir bireyini ölü olarak bulduk. Yaptığımız inceleme neticesinde bu bireyin herhangi bir darbe olmadığını, doğal bir ölüm neticesinde kıyıya vurduğunu ve sahile çıktığını tespit ettik. Dernek üyeleriyle yaptığımız inceleme neticesinde Chelonida midas yeşil Deniz kaplumbağaları bizim için önemli? Çünkü deniz kaplumbağalarının özellikle bizim ülkemizde İskenderun Körfezi’nde yuvalanma alanları net bir şekilde bulunabilmektedir. Körfezimizin nerdeyse büyük bir alanında yuvalanma alanları bulunmaktadır” diye konuştu.

Özcan, Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) tarafından nesli hızla tükenmekte olan iki türden birisi olan Yeşil Deniz Kaplumbağalarından olduğuna da dikkat çekerek, “Bu kaplumbağalar yaklaşık olarak 200 kilograma, boyları 1-1,5 metreye kadar erişebiliyorlar. Bu canlılar körfezimizde sık sık gördüğümüz hayvanlardan bir tanesidir. Toplumumuzun bu kaplumbağalara biraz daha hassasiyet göstermelerini diliyoruz. Umarız bundan sonra böyle kıyıya vurmuş şekilde kaplumbağalar görmeyiz. Vatandaşlarımıza da derneğimize haber vermeleri bizim için çok önemli. Demek ki toplumumuzda doğaya karşı bir duyarlılık var bu duyarlılığa sahip olan vatandaşlarımıza tekrardan teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>