Yayladağı da Seçimin Sonucunu Suriyeliler Belirledi

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay’da Suriyelilerin nüfusu 12 yıl sonra Türk nüfusunu geçeceğini söyledi.

Suriyeli mülteci sorunu ile ilgili açıklamalarda bulunan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Savaş, “Ben bir bilim adamıyım. İstatistik yapmayı da bilirim. Türkiye’de 3 milyon 700 bin Suriyelinin yaşadığı söyleniyor. Ve aynı zamanda 600 bin Suriyeli çocuk var. Bu çocuklar Türkiye sınırlarında doğduğu için Türk vatandaşı oluyor. Bu nüfus artış oranını hesapladığımızda Hatay’da Suriyelilerin nüfusu 12 yıl sonra Türk nüfusunu geçecek. Örneğin şu anda Reyhanlı ilçemizde Suriyeli nüfusu Türklerden fazla. Yayladağı’nda seçimin sonucunu Suriyeliler belirledi” açıklamalarında bulundu.

ATATÜRK’ÜN BIRAKTIĞI MİRASA SAHİP ÇIKMAMIZ GEREKİYOR

Birleşmiş Milletlerin yaptığı, “Türkiye’nin daha çok Suriyeli ağırlaması lazım” açıklamalarının sorulması üzerine konu ile ilgili fikirlerini paylaşan Başkan Savaş, “Onlar bizim ne çektiğimizi görmüyorlar. Sadece para gönderiyorlar. Biz burada önlem almazsak aynı süreci bize yaşatacaklar. Bizim kendimizi korumamız gerekiyor. Bizim, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bıraktığı mirasa sahip çıkmamız gerekiyor. Gaziantep, Urfa, Hatay, Kilis daha fazla kaybedilmeden bu göçün durdurulması lazım. Suriye sınırında güvenli bölgeler oluşturularak bu insanlara orada bakılmalı. ” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE’NİN HEM GENEL HEM DE BÖLGESEL BİR GÖÇ POLİTİKASININ OLMASI LAZIM

Başkan Savaş Türkiye’nin göçlerle ve mültecilerle ilgili bir politikasının olması gerektiğine vurgu yaparak, “Küresel ısınma, ekonomik sıkıntılar ve siyasi iktidarsızlık insanları göçe itiyor. İnsanlar rahat edecekleri yerlere göç etme eğilimi gösteriyor. Türkiye güçlerin merkezi konumunda. Bu nedenle Türkiye’nin hem genel hem de bölgesel bir göç politikasının olması lazım” açıklamasında bulundu.

Hatay’da 500 bin Suriyeli olduğunun altını çizerek, Kilis, Şanlıurfa, Gaziantep, Hatay, İstanbul’a kaldıramayacakları bir yükün yüklendiğini ifade etti. Almanya’nın göçler konusunda seçici davrandığını sözlerine ekleyen Başkan Savaş, bu ülkenin topraklarına yalnızca eğitimli, kalifiye bireyleri kabul ettiğini belirtti.

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>