Başkan Şahin, Sağlık Çalışanlarının Sorunlarına Dikkat Çekti

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Tüm dünyayı etkisi altına alan coronavirüs salgını ile mücadelede başrol oynayan sağlık çalışanlarının sorunlarına dikkat çeken Türkiye Kamu-Sen Türk Sağlık-Sen Hatay İl Başkanı Hayri Şahin, çözülmesi için çağrıda bulundu.

Başkan Şahin, Sağlık Çalışanlarının Sorunlarına Dikkat Çekti
Sağlık çalışanlarının sorunlarının çözülmesini Türkiye’nin sağlığına katkı yapmak olduğunu bir kez daha anımsatan Şahin, “Kadirşinas Türk Milleti fedakar sağlık çalışanlarının alkışlayarak moral vermiştir. Sağlık çalışanları adına Milletimize teşekkür ediyorum. Bu süreçte de Türk Devletinin emrinde, Türk Milletine hizmet etmeye tüm sağlık ordusu hazır ve görevinin başındadır. Yine dün TBMM’de Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca ‘Sağlık Ordumuza kolaylıklar ve güvenceler sağlanmalıdır. Sadece fedakarlık duygularına yönelik bir motivasyon yetersizdir’ demiştir. Sayın Bakan yetersizlik konusunda son derece haklıdır. Ayrıca Sayın Bakan tarafından bu sözlerin söylenmesi önemlidir. O halde sıra artık sağlık çalışanlarının sorunlarının çözülmesine, taleplerinin süratle karşılanmasına gelmiştir. Çünkü sağlık çalışanlarının sorunlarını çözmek Türkiye’nin sağlığına katkı yapmak demektir.” sözlerini bildirdi.

Hastanelerdeki Personel Eksikliği Giderilmeli

Başkan Şahin, işe ilk olarak iş yükünü hafifletmek ve Sağlık Bakanlığı kurumlarında ve üniversite Hastanelerindeki personel eksikliğinin giderilmesini ile başlanması gerektiğini belirtenrek, “Bu kapsamda ilk olarak İş yükünü azaltmak, personel eksikliğimizi gidermek, genç sağlık çalışanlarını sağlık ordumuza katarak Türkiye’nin sağlığını daha da güçlendirmek için 50 bin sağlık çalışanı ataması bir an önce yapılmalıdır. Bu konuda gerekli ilan ve atama işlemleri süratle gerçekleştirilmelidir.” sözlerini ifade etti.

Başka Ülkelerdeki Mali Haklarda Düzenlemeler Yapıldı
Sağlık çalışanlarının mağduriyetlerin giderilmesi için iyileştirmeler beklediğini kaydeden Başkan Şahin “Sağlık çalışanlarının hem performans sisteminden kaynaklı mağduriyet yaşamamaları hem motivasyonlarına katkı olması için performanslar tavandan ödenmeli, mali ve özlük haklarında iyileştirmeler yapılmadır. Başka ülkelerde mali haklarda düzenlemeler yapıldığı hatırlatmak isteriz.” dedi.

Sağlıkta Şiddetin Önlenmesi için Ağır Yaptırımlı Yasal Düzenleme Yapılmalı
Sağlıkta şiddet konusuna dikkat çeken Şahin, “Yaşanılan süreçte düşünülerek sağlık kurum ve kuruluşlarında yaşanacak şiddet olaylarının en aza indirilerek sıfırlanması için ağır yaptırımlar içeren yasal bir düzenleme hayata geçirilmeli ve uygulanmalıdır. Sağlık kurum ve kuruluşları sıfır toleranslı alan ilan edilmelidir.” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>