Güzelmansur, Türkmenistan-İran Sınırındaki “Corona Virüsü Mahsuru” Vatandaşların Sesi Oldu

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, TBMM’de Bakanlara çağrıda bulunarak Türkmenistan-İran sınırındaki Lütfü Abad, Serakhs, Pol Sınır Kapısı‘nda corona virüsü sebebiyle mahsur kalan vatandaşların ülkelerine dönmesi için gerekli adımların derhal atılması çağrısında bulundu.

Güzelmansur, Türkmenistan-İran Sınırındaki “Corona Virüsü Mahsuru” Vatandaşların Sesi Oldu
Lütfü Abad sınır kapısında 800, Serakhs kapısında 100, Pol kapısında ise 123 şoför, corona virüsü nedeniyle esaret altında yaşıyor ve hem Türkmenistan’a girişine izin verilmiyor hem de Türkiye’ye dönmeleri için de gerekli evraklar düzenlenmiyor.

Corona Virüsü Yanı Başlarına Gelmiş Ama Tedbirleri Yok

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, TBMM’de yaptığı konuşmada, “Türkmenistan’ın girişlerine izin vermediği, Türkiye’nin geri dönmelerini sağlayamadığı -çoğu Hataylı- bin şoförümüz Lütfabad Sınır Kapısı’nda on beş gündür corona virüs esareti yaşıyor. Şoförlerimizin bulunduğu parkın etrafı tel örgülerle çevrilmiş ve çarşıya inmelerine dahi izin verilmiyor. Yiyecekleri, içecekleri azalmış, hijyen yok, maske yok, corona virüs salgını yanı başlarına kadar gelmiş ama korunma tedbirleri yok, hâlleri içler acısı.

Geçen hafta da yetkilileri göreve davet etmiştim, bir kez daha yineliyorum: Ticaret Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı derhâl gerekeni yapmalıdır. Eğer, şoförlerimizin Türkmenistan’a giriş yapmaları sağlanamıyorsa sağlıklı bir şekilde yuvalarına geri dönmeleri, ailelerine kavuşmaları konusunda gereken adımlar derhâl atılmalıdır” ifadesinde bulundu

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>