CORONA VİRÜS SİZİ EKRANA BAĞLAMASIN

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Corona virüs salgını sürecinde, çocuklarda ekran bağımlılığını önlemenin yolları hakkında tavsiyelerde bulunan İskenderun Palmiye Hastanesi Uzman Psikolog Sevgi Kirmit, bu dönemde ebeveynlerin ekranı yasaklamak yerine, yapılabilecek alternatif etkinliklerden söz etti.
Karantina günleri boyunca aile içi iletişimi arttırmanın önemli olduğunu vurgulayan Kirmit, “Corona virüsüyle mücadele ettiğimiz bu süreçte, çocuklarımızı bu virüsten korumaya çalışırken, ekran tuzağına düşmelerinden korumak da gerekir. Şu an uzaktan eğitimin verilmesiyle; hem derse, hem de eğlenceye ayrılan sürenin ekran karşısında hayli fazla olduğunu biliyoruz. Bununla birlikte artık çoğu ailede evde ve onlarında ekranda kalış süresi arttı bu sorun. Önlemleri alınmadığında bizleri bağımlılık noktasına getirecek. Burada ekranı daha çok ders zamanlarında kullanıp, eğlenmeyi ve dinlenmeyi aile içinde iletişim halinde geçirmek çok önemli. Bu dönem kısıtlamalarımızı yaşadığımız bir dönem gibi görünse de aslında bir yandan bize göz ardı ettiğimiz ihtiyaçlarımızı da ön plana almamız gerektiğini öğretti. Bu ihtiyaçlardan en önemlisi aile içi iletişimin arttırılması. Oyunlar ve diyaloglar yoluyla, birbirimizin duygu ve düşüncelerini daha iyi anlayabilecek, keşfetmediğimiz yanlarımızı fark etmemize neden olacaktır” dedi.

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>