Vekil Güzelmansur: “Çiftçi Pamuk Üretiminden Vazgeçerse, Zincirleme Kriz Başlar”

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, pamuk üretiminin önemine dikkat çekerek, 2019 yılı pamuk primlerinin hala ödenmediğini anımsattı.

Vekil Güzelmansur: “Çiftçi Pamuk Üretiminden Vazgeçerse, Zincirleme Kriz Başlar”
2019 Yılı Pamuk Primleri Ödenmedi
CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur “2019 pamuk primleri hemen ödenmezse, 2020 ürün destekleri açıklanmazsa üretici pamuk ekemez. Pamuk ekilmezse tekstilden hayvansal yeme, tohumdan bitkisel yağ üretimine kadar pek çok alanda hammadde sorunu yaşarız” ifadesinde bulundu.

Pamuk Üretiminden Vazgeçilirse Zincirleme Kriz Başlar

CHP’li Güzelmansur “Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik kriz Covid-19 salgını nedeniyle kat be kat derinleşti. 2019 pamuk primleri hala ödenmedi. Açıklanan yeni kredi kanalları çalışmıyor. Dolayısıyla üretici tohum, gübre, mazot gibi girdiler için gerekli olan finansmana ulaşamıyor. Bu gidişata müdahale edilmezse, pamuk üreticisine tam da bugünlerde sahip çıkılmazsa çiftçi pamuk üretiminden vazgeçer. Pamuk üretiminden vazgeçilirse tekstil, hazır giyim, bitkisel yağ ve hayvansal yem gibi pek çok alanda hammadde sorunu nedeniyle zincirleme kriz başlar.”

2020 Pamuk Destekleri Açıklanmalı
CHP’li Güzelmansur: “Öncelikli olarak acilen 2019 pamuk primleri ödenmeli. 2020 ürün destekleri biran önce açıklanmalı. Çiftçinin banka borçları 1 yıl faizsiz olarak ötelenmeli. Çiftçinin tohum, gübre, mazot, ilaç gibi tüm girdilerindeki maliyetler sıfırlanmalı. Tarımda kullanılan elektrik ve su ücretsiz olmalı” dedi.

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>