Başkan Savaş: “Hatay’da Bütünlüğü Sağlamalıyız”

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, HRT Akdeniz ekranlarında yayınlanan “Yeni Bir Gün” adlı programın canlı yayın konuğu oldu.

Tüm dünyayı olumsuz etkileyen koronavirüs salgınının Hatay’daki durumuna değinen Başkan Savaş, “8-9 gün önce MKÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde servis yatan 2 hasta vardı. 20 gündür kentte yeni vaka olmadığı duyumların arasında. Çok şükür Hatay bu sıkıntıdan kurtuluyor gibi görünmekte. Ancak bu virüs bize çok şey öğretti. Bundan sonra herkes evrensel ve kişisel hijyen kurallarına uyarak yaşamına devam etmeli. Ve alınan önlemlere riayet etmeli” açıklamalarında bulundu. Hastalığın çoğunlukla asemptomatik ilerlediğini belirten Başkan Savaş, hasta olduğunun farkında olmayan bireylerin diğerlerine bulaştırma ihtimalinin daha fazla olduğunu ifade etti. Bu nedenle herkesin maske takmasının önemli olduğunun altını çizdi.

Normalleşme sürecine dair atılan adımları olumlu karşıladığını belirten Başkan Savaş, virüs sebebiyle yaşanan olumsuz ekonomik tablonun ülkeyi yıllarca geri götürmesine izin verilmemesinin önemli olduğunu belirtti.

Başkan Savaş bu zorlu zamanlarda askıda fatura uygulaması başlatarak ihtiyaç sahibi vatandaşların üzerindeki ekonomik yükü bir nebze olsun hafifletmeyi planladıklarını belirtti. Bunun yanı sıra binlerce vatandaşa market alışverişi yapabilecekleri Hataykart ve gıda kolisi yardımı yaptıklarını ifade etti.

Büyükşehir Belediyesinin ilaçlama faaliyetlerini ekonomik, çevre ve insan sağlığına zararı olmayan ilaçlarla gerçekleştirdiklerini ifade etti. Başkan Savaş, ilaçlamada kullanılan ilacı anlaştıkları bir fabrikada kendileri üreterek belediye bütçesine %80 oranında katkı sağlayacaklarını ifade etti. 6 Milyon Türk Lirası tutarındaki ilacı 500 bine mal ettiklerinin altını çizen Başkan Savaş, bu uygulamanın kent ekonomisine önemli bir katkı sağlayacağını söyledi. Başkan Savaş, “Dünya Sağlık Örgütü hangi ilacı öneriyorsa ve ilgili bakanlık hangi ilaca izin veriyorsa o ilacı kullanıyoruz. Diğer Büyükşehir Belediyelerine de ürettiğimiz ilacı talep etmeleri halinde satabileceğiz. Bu da bize gelir olarak dönecek. İlaçlama ihalelerine bizim ilaç üreten şirketimiz de katılacak. Hatay halkı da bu kazançtan payını alacak” dedi.

Hatay’da hem tarım hem de hayvancılık faaliyetlerine katkı sağlamak amacıyla birden fazla uygulamayı hayata geçirdiklerini ifade eden Başkan Savaş, “250 kadın çiftçimiz Hatay’ın muhtelif alanlarında kullanılan çiçeklerimizi yetiştiriyor. Üretici kadınlarımız EXPO’da da üretime doğrudan katılacaklar. Bunun yanı sıra tırnak kesme makinemiz ile hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızı önemli bir masraftan daha kurtardık. Zeytin üreticilerimize kasa dağıtımına geçen sene olduğu gibi bu sene de devam edeceğiz. Çünkü kasada taşınan zeytinlerde asit seviyesi düşük oluyor. Bu da zeytinin satışını arttırıyor” ifadelerine yer verdi.

Tarım, ticaret ve turizmin Hatay’daki ilerleyişi konusunda çok kararlı olduklarının altını çizen Başkan Savaş, HADO, EXPO ve gastronomi ile ilgili adımların bu düşünceyle atıldığını ifade etti.

Kendi kendine yetecek kadar toprağı olan vatandaşlara tarım faaliyetlerinde destek olacaklarını açıklayan Başkan Savaş, “Öncelikle onları teknolojiyle buluşturacağız. Ve onların kazancının artması için çalışma yapacağız. Bu kapsamda arıcılarımıza güneş enerji paneli aldık. Örnek tarım çiftlikleri kuracağız. Türkiye’yi çetin bir yıl bekliyor biz de bu süreçte dar gelirli vatandaşlarımızın kazancını gözeteceğiz. Refah seviyesini nasıl arttırırız bunun peşinde koşacağız” açıklamalarına yer verdi.

Başkan Savaş, “Kendi kendimize yeten bir şehir ve kendi kendimize yeten bir ülke olmak zorundayız. Biz EXPO alanında akıllı şehir uygulamalarını başlatacağız. Bunu Türkiye’de ilk olarak Hatay başaracak” dedi.

Başkan Savaş Hatay’da tarıma destek olmak amacıyla tüm ilçelere yakın bir noktada Antakya 200 dönüm arazi aldıklarını ve bu arazi üzerine tarım ticaret merkezi yapmayı planladıklarını belirtti.

Akıllı şehirle ilgili önemli açıklamalarda bulunan Başkan Savaş, “Akıllı şehirde her şeyi akılla yapacaksınız. İnternet ortamında, cep telefonu ve bilgisayar aracılığı ile istediğiniz her şeye ulaşabileceksiniz. Çalışmalarımıza başladık. Akıllı şehri ilk olarak Hatay yapacak. Akıllı şehirler konsepti sadece bilgisayar ortamı değil, özgün ve özgür biçimde konuşmak için de geçerli” dedi.

Hatay Deniz Otobüsü (HADO) ile ilgili çalışmaların sürdürüldüğünü belirten Başkan Savaş, istasyonda devam eden çalışmaların görüntülerini kamuoyuyla paylaştı.

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>